ورق های ام دی اف و تفاوت بین آنها به زبان ساده

ورق های ام دی اف و تفاوت بین آنها به زبان ساده

در این مقاله قصد داریم که تفاوت بین پانل های ام دی اف و لترون و دیگر پانل های مورد استفاده در صنعت کابینت را به طور کامل و به زبان ساده توضیح داده و تمام شک و شبهات و سوالاتی که هنگام اجرای کار برای مشتری ایجاد میگردد را پاسخ بدهیم.

ابتدا باید از اینجا شروع کنیم که متریال مورد استفاده در کابینت سازی از نظر مغزی به سه دسته با مغزی تراکم پایین(لترون/نئوپان) مغزی تراکم بالا(MDF), و مغزی ضد آب (UPVC)  تقسیم میشود که هر یک را جداگانه شرح میدهیم:

 

مغزی با تراکم پایین (لترون/نئوپان) 

این نوع پانل همانطور که در تصویر نیز قابل مشاهده میباشد از متراکم شدن و چسبیدن خورده های نسبتا درشت چوب به یکدیگر تشکیل میشود.

لازم به ذکر است که این نوع پنل دقیقا با همان روکش ورق های ام دی اف روکش میشوند و در ظاهر تفاوت زیادی با پنل ام دی اف ندارند.

اما به علت وجود فضای خالی بین ذرات تشکیل دهنده ان از وزن کمتر و مقاومت کمتر نسبت به ام دی اف میباشد.

قیمت هر ورق از این نوع پنل بین 40 تا 60 درصد قیمت یک ورق ام دی اف معمولی است.

از این نوع پانل ها معمولا در کمدها میز تلویزیون و ساخت وسایلی که قابلیت جابه جایی دارند و کم وزن بودن اهمیت دارد استفاده میشود.

البته گاهی در ساخت قفسه و کابینت برای پایین اوردن هزینه نیز استفاده میگردد که توصیه نمیشود.

 

پانل های با مغزی متراکم (MDF)

ورق های ام دی اف بیشترین کاربرد را در صنعت کابینت دارا هستند.

پانل های با مغزی متراکم خود به چند دسته و نوع تقسیم میشوند.

پانل های ام دی اف معمولی نیز در دو سایز 183 در 366 (ورق بزرگ) و 122 در 282 (ورق کوچک) تولید میشوند.

ام دی اف ها معمولا با دونوع متریال روکش میشوند.روکش ملامینه که بشدت مقاوم بوده و نسبتا ضد خش و ضد رطوبت میباشند و در بعضی از نمونه های بازار دارای طرح برجسته نیز هستند.

نوعی دیگری نیز موجود میباشد که اختلاف قیمت جزیی ای با نوع قبلی داشته و دارای روکش کاغذی است که  کیفیت پااین تر ومقاومت کمتری نسبت به روکش ملامینه دارد.

نوع و رنگ مغزی تاثیری در استحکام ورق و مقاومت پایین مقابل رطوبت نداشته اما قیمت ورق های ام دی اف نسبت به نوع و رنگ روکش جنس و کیفیت مغزی و شرکت سازنده متفاوت میباشد.

نوع دیگری از پانل های ام دی اف هایگلاس میباشد.

ای نوع ورق به علت کاربرد مرغوب ترین مواد در هنگام تولید بهترین و باکیفیت ترین متریال از نوع ام دی اف است.

این پانل ها در صورتی که از شرکت معتبری باشند دارای مغزی با تراکم بالا و روکش بسیار براق و باکیفیت و نسبتا ضد خش هستند و در ابعاد 282 در 122 و به صورت یک طرف روکش و با یک یا دولایه پلاستیک نازک برای محافظت هنگام  جابه جایی که بعد از نصب برداشته میشود تولید میشوند.

ورق های یک طرف روکش در نوع لامیگلاس که روکش فوق العاده براق و مستحکم مانند شیشه دارد و اچ دی اف که دارای روکش با طرح های برجسته و سه بعدی هست نیز در بازار موجود میباشد.(این دو نوع قیمت بالاتری نسبت به هایگلاس دارند)

 

 

مغزی ضد آب (UPVC)

این نوع پانل نیز در ابعاد های استاندارد تولید میشود. ورق های یو پی وی سی معمولا در مکان هایی که امکان نشت اب وجود دارد مانند زیر سینک ها و باکسهایی که در معرض رطوبت زیاد قرار دارند مورد استفاده قرار میگیرند.

ورق های یو پی سی به صورت روکش دار و بدون روکش و در رنگ ها و کیفیت های گوناگون تولید میشوند.

در ساخت کابینت اشپزخانه توصیه میشود که باکس زیر سینک ظرفشویی حتما از این نوع پنل ساخته شود.

 

مدیر وبسایت کابینت یار

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *